Cystinurie u IRT

15.04.2023

Cystinurie (CU) je vrozená a dědičná porucha metabolismu způsobená u IRT mutací na neznámém genu/genech, při které dochází ke zvýšenému vylučování aminokyselin cystinu, ornitinu, lysinu a argininu do moči. Ornitin, lysin a arginin jsou dobře rozpustné, proto samy o sobě nezpůsobují problémy, oproti cystinu, který snadno krystalizuje. Přítomnost většího množství cystinu v moči je vždy patologická. Pacienti pak mohou vykazovat přítomnost krystalů v moči, tzv. cystinurii, která nemusí způsobovat klinické obtíže, a/nebo tvoří cystinové kameny a trpí tzv. cystolithiázou. Ne každý cystinurik se stane cystinovým lithiatikem. Faktory ovlivňujícími vznik cystinové lithiázy jsou hustota moči, pH moči, strava a genetika.

U irských teriérů není přesně znám typ dědičnosti, předpokládá se ale dědičnost autosomálně recesivní. Oba rodiče jedinců s prokázanou CU jsou tedy vždy přinejmenším přenašeči (ne-li rovnou cystinurici). Pokud pes s CU nakryje zdravou fenu, budou všichni potomci přenašeči.

Onemocnění se klinicky projeví až ve chvíli, kdy dojde k tvorbě močových kamenů. Zprvu jsou klinické příznaky nespecifické a nenápadné – obtíže při močení, opakované infekce močového traktu či přítomnost krve v moči, později mohou vyústit v ucpání močové trubice, selhání ledvin až smrt. I po chirurgickém řešení (odstranění kamenů) mají cystinové kameny bez dalšího managementu tendenci velmi rychle recidivovat.

V případě tvorby močových kamenů jsou tyto snadno diagnostikovány rentgenologicky či ultrasonograficky. I v případech, kdy nejsou kameny vytvořeny, je vhodné identifikovat postižené jedince, jednak vzhledem k příp. vyloučení nemocných psů z chovu, ale i pro zabránění rozvoje život ohrožujících komplikací u každého jednotlivce.

Nejcitlivější metodou a zlatým standardem detekce cystinurie je COLA test, tedy stanovení poměru aminokyselin cystinu, ornitinu, lysinu a argininu ku kreatininu v moči. I ten má však své limity a je možné ho ovlivnit např. dietou. Genetický test, který je pro několik plemen dostupný a nabízený některými laboratořemi, je pro irské teriéry nepoužitelný. Další metodou, detekující cystinové krystaly v moči, je vyšetření močového sedimentu. Brandův test se v našich podmínkách k diagnostice CU nepoužívá.

Aktuální doporučení odborníků pro redukci CU v populaci IRT:

  • Zhotovení COLA testu u všech chovných jedinců po 1 roku věku (pro validní výsledky by pes minimálně 10 dnů měl jíst běžné krmivo a moč by měla být po odběru co nejdříve zamrazena).
  • Vyšetření močového sedimentu u psů starších 12 měsíců minimálně 1-2x ročně (vhodná je co nejvíce koncentrovaná moč, např. ranní nebo po restrikci příjmu tekutin – pouze u jinak zdravých jedinců!).
  • Vyřazení nemocných jedinců z chovu.

MVDr. Ivana Bendová, 15.4.2023

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky